Zábava zvaná pétanque

6. 5. 2023 0 Comments

Pétanque neboli koulená je zkrátka zábavnou hrou, která vznikla ve Francii. Tuto hru zajisté znáte z francouzských filmů. Jestliže jste navštívili Francii osobně, těžko jste si nemohli nepovšimnout, jak se touto hrou baví mladá i starší populace nejen v parcích. Hra, která se dá snadno naučit a zvládnout. Pozitivní je, že ji mohou hrát děti i dospělí, stejně tak ženy i muži. Rovněž tak lze hrát kdekoliv. Tato zábava nevyžaduje k tomu nijak uzpůsobený terén či hřiště.
potřeby na petanque
Jak už je výše uvedeno, původ hry byl započat v provensálském městě zvaném La Ciotat. A dokonce rok 1910 se zapsal do dějin v rámci odehrání prvního turnaje. Avšak samotná historie dosahuje svými kořeny až do doby starověku, ale v trochu odlišném provedení.

Pravidla aneb jak se hraje pétanque?

V této zábavné hře se mohou proti sobě postavit dvou či trojčlenná družstva. Rovněž však může hrát jeden hráč proti jednomu. Jestliže se jedná o družstvo skládající se ze dvou členů, každý hráč má tak ke hře dvě stejné ocelové koule speciálně určené pro pétanque. Jestliže se jedná o trojčlenná družstva, každý z hráčů má k dispozici dvě koule.

Na začátku hry se vytyčí na zemi kruh, což je znázornění místa, odkud hráči budou hrát. Smyslem hry je, aby hráč či tým dostal své koule k cíli, tj. k malé dřevěné kuličce, která je ve Francii nazývána – cochonnet (prasátko). Tým či hráči si zkrátka vylosují, kdo bude začínat. První hod „prasátkem“ se odhazuje do vzdálenosti okolo šesti až deseti metrů. Poté týž hráč absolvuje svůj první hod koulí se snahou, co nejvíce se přiblížit ke cochonnetu.
hra petanque
Pak nastává chvíle pro protihráče, který z onoho vyznačeného místa absolvuje svůj hod s úmyslem, aby se jeho koule přiblížila k „prasátku“ či se zadařilo vyrazit kouli protihráče dále od „prasátka“. Jakmile jsou uskutečněny všechny hody, nastává sečtení bodů, které odpovídají danému množství koulí umístěných nejblíže ke cochennetu. Výherce pak má opět privilegium pro svůj první hod dalšího kola. Hra končí v momentě, kdy tým či hráč dosáhne třinácti bodů.

Předností je, že může hrát opravdu každý, včetně osob s handicapem.