Proč se každé druhé manželství rozvádí?

1. 7. 2021 0 Comments

·         45 až 50 % manželství se rozvádí
Posledních několik let se podle statistik rozvádí téměř polovina manželství. A to je opravdu hodně, když si představíte, že vaše šance na udržení manželství jsou padesát na padesát. Přitom nikdo si asi při svatbě nemyslí právě o svém sňatku, že se zapíše do statistik.
nevěsta a kytice
·         37 % lidí přiznává nevěru
Většina lidí uvádí jako důvod rozvodu rozdílnost povah, názorů a zájmů. Je to jednodušší než popisovat konkrétní problémy a rozebírat své soukromí. I tak je častým důvodem k rozvodu nevěra. Ta se samozřejmě předpovědět nedá, i když statistiky hovoří jasně: nevěru přiznává více než třetina dotázaných. Důvody pro to mají různé, ale následky jsou stejné: krize nebo rozpad manželství.
rodiče s prckem
Češi jsou rozvodoví odborníci
V Evropě se najdou i státy s vyšší rozvodovostí, ne však o moc. Česká republika patří k zemím s nejvyššími počty rozvodů například spolu se Švédskem, Belgií, Lotyšskem nebo Lucemburskem. Dlouhodobý pokles počtu věřících, a naopak růst počtu vzdělaných lidí jsou jasnými příčinami tohoto trendu, který začal v 70. letech minulého století. Pokud se dnes chcete rozvést, jdete k soudu a zaplatíte 2 000 Kč. Není to o nic složitější než si vyřídit novou občanku. Důvody je však třeba hledat i jinde.

Lidé myslí na svatbu, ne na život
Před pár desítkami let byl rozvod skoro sprosté slovo. Lidé museli mít skutečně dobrý důvod, aby manžela či manželku opustili. Není sporu, že dobré důvody opravdu měli a mají je i dnes. V dnešní době však sňatek není posvátný svazek posvěcený před bohem, ale jen formalitou, kolem které se nabalí spousta očekávání a romantických představ: žádost o ruku, zásnubní prsten s diamantem, svatba na zámku, peněžité dary od příbuzných, svatební noc, luxusní svatební cesta a nádherné princeznovské šaty. Všichni myslí na onen velký den, ale jen málokdo pohlédne za něj.
Je těžké si představit, že s někým strávíte zbytek života. Je to stejně v nedohlednu jako smrt. Najít dobrého partnera je fuška a když už se to podaří, není čas myslet na to, co bude za deset let. Když přijde krize, rozvést se můžete vždycky… Společnost dnes toleruje všechno a potom je překvapená, když je rozvodovost 50 %. Přitom by mnohdy stačilo počkat rok dva a opravdu se zamyslet, jaký ten dlouhý společný život vlastně bude.
manželství rozpad
Rozvod jako nový začátek
Ne všechna manželství však zanikají v prvních letech, když mají partneři jistotu, že jsou ještě mladí a můžou se znova ženit a vdávat. Přibývá také případů, kdy se manželé rozvádějí po pětadvaceti letech a více. Mottem dneška je „Žiješ jenom jednou.“ A tak i ti, kteří v manželském svazku už jen přežívali, udělají rozhodující krok, aby mohli začít znova. A třeba ti, kteří se brali ve dvaceti, mají už dnes dospělé děti a můžou bez výčitek svědomí začít žít podle svého. I to se skrývá v těch strašidelných statistikách.