Bydlíte v bytovém domě a raději byste se odstěhovali kvůli některým lidem z domu, s nimiž nevycházíte v dobrém? Neutěšené vztahy mezi sousedy ve velkých objektech, ale i menších činžovních domech nejsou ničím neobvyklým a v zásadě by vám mohlo být jedno, zda se na vás mračí soused, co bydlí pod vámi, protože mu nejste povinni otevírat dveře svého bytu a jakmile je za sebou zabouchnete, máte klid. Jenže v domech také bývají domovní schůze, provádí se úklid společných prostor a přece jen se tu a tam můžete vídat na parkovišti, před domovním vchodem, nebo se dokonce potkat ve výtahu.
K ještě horším situacím však dochází ve chvíli, kdy se o něčem v domě rozhoduje, a kdy je správce objektu pověřen určitými kompetencemi. Být tehdy tím, kdo je v této pozici, není záviděníhodné, a jednání s ostatními majiteli bytů vás může stát mnoho sil a vyplavených stresových hormonů.
Existuje ovšem možnost konfliktním situacím se vyhnout a zároveň zajistit správu domu tak, aby vše klapalo, a to i co se týče zákonných norem. Lze využít služeb brněnské správy nemovitostí, která si toto bere na starost, a ohlídá vše, co souvisí s provozem bytového domu. Postará se například o:
Zajištění dodávky tepla – dálkové vytápění je v bytových domech běžným standardem, ale někdo musí na tento proces dohlížet po organizační stránce včetně vyúčtování a podílet se na připomínkách k jednotlivým smluvním ujednáním.
Zorganizování revizní činnosti – v domech je nutné provádět pravidelné revize komínových těles, plynových spotřebičů (karmy), elektroinstalace ve společných prostorách, hromosvodů, vzduchotechniky a výtahů.
Údržbu objektu – někdo se také musí postarat o běžnou údržbu domu a o plánované rekonstrukce či výstavbu domovní fasády a zateplení, výměnu střešní krytiny, rekonstrukci výtahu a domovních dveří atd.