Potíže matek samoživitelek

15. 9. 2021 0 Comments

Existuje spousta důvodů, proč žena vychovává dítě/děti sama. Může jít o vdovu, která přišla o partnera za nešťastných okolností. Často jde o neplánované těhotenství, kdy žena odmítne potrat, nebo partnerské neshody, které vedou k rozchodu. Jsou ale i případy, kdy žena zjistí těhotenství pozdě, jelikož první měsíce nepřibírala, a dokonce menstruovala, nebo když je žena znásilněna, a rovněž odmítá potrat navzdory způsobu početí. Některé ženy se pak snaží uvázat si partnera těhotenstvím, avšak to má ve výsledku opačný efekt, či mají strach, že nikdy nenajdou toho pravého, a tak otěhotní s náhodným mužem, aby se dočkaly potomků. Ať už se žena stane samoživitelkou dobrovolně, či nedobrovolně, není to lehká věc. Jaké věci trápí samoživitelky nejčastěji?

matka a dítě

Nedostatek peněz

Je-li otec neznámý, a žena je na rodičovské dovolené, připadá jí na výchovu dítěte malá částka, plus nějaké ty přídavky, které rozhodně vše nepokryjí. Jsou zde pak i případy, kdy je otec známý, ale neplatí, nebo platí málo, a tak peníze stejně nestačí. Občas vypomůže rodina, pokud žena nějakou má, jindy je na to sama. Sehnat si ale brigádu, když nemáte hlídání, není snadná věc, a k solidní práci z domova se každý opravdu nedostane. 

matka a miminko

Hledání práce

Hledat si práci jako samoživitelka také není lehké. Potřebujete dostatečnou výplatu, dlouhou dovolenou kvůli prázdninám, ale také pracovní dobu, která vám umožní dítě vodit do školky, a pak jej vyzvedávat. Je-li školka otevřena od 6.30 do 16.30, nemůžete nastoupit do práce, kam se chodí od 6, ani do takové, kde musíte pracovat do 17 hodin. Někteří zaměstnavatelé jsou ochotni posunout pracovní dobu, či nabídnout zkrácený úvazek, zde se však jedná o zaměstnání, která nebývají dobře placená. Najít si práci s volnější pracovní dobou a možností pracovat i z domu je možné, ale k tomu potřebujete buďto vysokoškolské vzdělání, komunikativní a přesvědčivou osobnost, nebo kombinaci obojího.

Hledání vztahu

Málokterá samoživitelka netouží po partnerovi, se kterým by sdílela život. Není však snadné takového najít, nemáte-li kvůli dětem čas někam vyrazit. Dalším důvodem je pak fakt, že matky jsou stvoření ochranářské, a tak ke svým dětem jen tak někoho nepustí.