Posaďte se

19. 9. 2021 0 Comments

Obyčejná židle Svetpokladu. Jak rádi vidíme tenhle kus nábytku, když nás bolí nohy po dlouhém stání nebo chůzi. Ani si neuvědomujeme kolikrát za den si bezděky sedneme na židli. Při stolování, při práci, luštění křížovek nebo čtení. Rádi si možná sedneme i ke škrábání brambor. Zkrátka na židli strávíme dost času. Není židle jako židle. Abychom si opravdu pohověli a nekazili si záda, musíme si vybrat vhodnou židli. Design je jistě také důležitý, ale zajímat by nás mělo především zdravé sezení.

kitchen-1940174_1920

Z nevhodně zvolené židle nás nejen budou bolet záda, ale nedosáhneme ani kýženého odpočinku. Jinou židli si budete vybírat do jídelny, jinou k psacímu stolu, pracovního prostoru nebo do obývacího pokoje. Důležitá je informace pro koho židli vybíráte. Potřebovat můžete i židli barovou. Nejdříve si tedy ujasněte, kde bude židle svůj účel plnit. Chcete-li kuchyň ozvláštnit barovým pultem s barovými židlemi, odhadněte kolik času budete na židli trávit. Vyvýšené sezení po delší době přestává být pohodlné. U barových židlí volte ty, které mají opěrku na záda.

brick-wall-1834784_1920

Všeobecně by židle měla vyhovovat zdravému sezení. Nejčastěji budete vybírat židli k jídelnímu stolu. Váš výběr ovlivní i prostor. Ve větších místnostech nebudou vadit židle masivnějších rozměrů. Můžete si dovolit i židle s područkami, které oceníte při vstávání. Výběr samotného sedáku je čistě individuální. Někdo ocení měkké čalounění. Jiný dá přednost dřevu nebo plastu. U čalouněných židlí hrozí větší riziko znečištění. Opěradlo by mělo být vysoké tak, abychom se mohli pohodlně opřít. Sedák židle by neměl tlačit sedícího až v podkolenní jamce. Úhel opěrky by měl být mírně zakloněný dozadu. Mezi židlí a deskou stolu by měl vzniknout prostor alespoň 30 cm. Budete potřebovat pohodlně zasunout židli. Výška stolu se může různit, proto si raději tento rozměr přeměřte. Ideální bude, pokud si židli vyzkoušíte přímo v kamenném obchodě.