Můj dědeček gramofon

28. 12. 2016 0 Comments

Možná už jsem starší než jsem ochotná si připustit, protože si ještě celkem jasně pamatuji doby, kdy jsme si přehrávali vinylové desky Petry Janů na klasickém gramofonu z 80-tých let. Bylo třeba opatrně z desky otřít prach, nasadit ji (jak jinak než opatrně) na gramofon a (opět opatrně) nastavit jehlu do míst, kde jsme chtěli desku začít přehrávat.

Před přenesením jehly bylo třeba ji zkontrolovat, jestli není na špičce nános prachu, který by zhoršil kvalitu přehrávání, a případný nános prachu (opatrně) odstranit. Ano, práce s gramofonem byla práce v rukavičkách, ale musím přiznat, že ono stále opakované OPATRNĚ bylo na místě spíš proto, že jsme byli děti.

Pak nastoupily kazety a „cédéčka“ a desky už nebyly k dostání, takže i gramofon časem putoval na půdu. Vinylové desky v následujících letech přežívaly spíše jako pracovní nástroj dýdžejů a sběratelský artikl. V současné době však gramofony zažívají svůj comeback.

Můj nový gramofon

V žádném případě už ale nečekejte ony staré gramofony s nezaměnitelným „škrčením“ při přehrávání. Doba se mění a současný uživatel si žádá kvalitnější zvuk, komfortnější ovládání a další dnes nezbytné funkce.

V případě komfortu ovládání lze zmínit např. možnost automatického nebo poloautomatického spouštění. V případě automatického spouštění si po zmáčknutí tlačítka jehla sama najde začátek stopy. U poloautomatu musíte jehlu nastavit sami, po skončení přehrávání se však přenoska sama zvedne a vrátí do původní polohy.

Nutno podotknout, že zejména u lidí s třesoucíma se rukama může u manuální obsluhy dojít k poškození desky.

Pro lepší kvalitu zvuku jsou některé moderní přístroje vybavené přímým pohonem motorkem pod talířem. Klasický pohon je realizován pomocí řemínku, který se ale časem opotřebovává a vytahuje a snižuje se tak přesnost otáček. Připomeňme, že běžně se setkáváme se dvěma rychlostmi a to je 33 otáček za minutu u dlouhohrajících desek (LP) a 45 otáček za minutu u singlů (SP)

A to nejlepší nakonec. Dnešní člověk si asi nedokáže představit přístroj pro přehrávání zvuku bez USB vstupu. Takže – ano. Moderní gramofony již bývají vybaveny tzv. digitálním převodníkem, který digitalizuje analogový signál a s pomocí USB kabelu a vhodného softwaru si můžete záznam z vinylové desky převést do svého počítače a následně do iPodu nebo telefonu. Některé současné modely umí ukládat záznam ve formátu MP3 přímo na USB flash disk.

Moderní gramofonové přehrávače tedy skloubí nostalgii a současnou techniku. S jejich pomocí můžete vykouzlit nezaměnitelnou atmosféru nebo např. potěšit svoje rodiče či prarodiče, kterým umožníte znovu si přehrát (případně stáhnout do formátu MP3) staré desky, které už nedoufali, že někdy uslyší.

5/5 - (3 votes)