Je lepší páková, nebo kohoutková baterie

12. 4. 2021 0 Comments

Vodovodní baterie používá denně každý z nás. Najdeme je nejčastěji v kuchyni či koupelně, ale i na mnoha jiných místech. Jejich cílem je umožnit nám načerpat čerstvou vodu o požadované teplotě při požadované síle proudu.

 

Je jasné, že tak široce rozšířený předmět musel zachytit pozornost výrobců. Nelze se tedy divit, že v obchodech najdeme spoustu nejrůznějších baterií rozmanitých rozměrů i provedení. A jedním z hlavních rozdílů je i způsob pouštění vody.

 

kbaterie2

 

V podstatě u nás máme dvě hlavní možnosti: kohoutky a páku. Zatímco kohoutky máte dva, jeden pouští teplou, druhý studenou, a jejich kombinací volíte teplotu vody i sílu proudu, u pákové je to jednodušší. Čím výše ji zvednete, tím silnější proud pustíte. Čím více ji dáte doleva, tím bude voda teplejší, a naopak.

 

Samozřejmě každý z nás preferuje něco jiného. Je také potřeba si uvědomit, že páková baterie JB Sanitary je u nás relativní novinkou, i když se již stihla poměrně značně rozšířit. Otázkou ovšem je, zda je skutečně o tolik výhodnější, než její kohoutková konkurence.

 

Popravdě řečeno, je. Situace je dokonce tak daleko, že klasické kohoutky se již prakticky nepoužívají, a ve veřejných prostorách je dokonce již ani nenajdete, tedy pokud se nejedná o nějaké dlouho nerekonstruované místo.

 

kbaterie1

 

Ovšem to neznamená, že bychom byli s vývojem vodovodních baterií u konce. Ani zdaleka. I dnes se lidé snaží vynalézt další, lepší typy, jejichž prodejem budou moci vydělat. Zatím však žádný z nich tolik nezaujal.

 

Samozřejmě nejsou zde jen výhody. Páka totiž je, na rozdíl od kohoutku, mnohem citlivější na náraz například loktem. Jen do ní lehce strčíte, a už se posune, a s tím i teplota a síla proudu vody. A to nemusí být vždy příjemné.

 

Přesto jsou její výhody nezpochybnitelné, a je jasné, že si v současné době zaslouženě drží první příčku. Zda tomu tak bude i nadále, ukáže jen čas.