Digitální detox aneb zklidněte svou mysl

16. 9. 2021 0 Comments

Valí se toho na vás opravdu hodně, nevíte jaké zprávy číst dřív. Do toho normálně fungovat, mít alespoň chvíli pro sebe, postarat se o chod domácnosti a tak dále. Není divu, že poslední dobou mají psychologické ordinace plno. Na jednu stranu máme mnohem větší vymoženosti jako sušičky a robotické vysavače, než generace před námi, ale na druhou stranu jsou na nás vyvíjeny mnohem větší nároky. Opravdu vyvíjeny nebo si je tak trochu přiděláváte sama?

Digitální detox

Největší žrout času jsou bezesporu sociální sítě a surfování po internetu. Ale co je ještě horší, že se na vás valí neuvěřitelné množství informací a hlava z toho může být hodně rychle přehlcena. Další negativní dopad je srovnávání. Určitě to znáte ty dokonalé postavy na instagramu. Jak se od toho oprostit? Zprávy čtěte dvakrát denně, na kontrolu e-mailů si také vyhraďte přesný čas. A minimálně hodinu před spaním vypněte telefon, televizi i počítač. 

relax

Ale co bez telefonu aneb jak zklidnit mysl

Chvilku může trvat, než si zvyknete na nový režim. Zpočátku z toho můžete být i trošku nervózní. Ale když si hned zkraje naordinujete drobné radosti, uvidíte jak je vám fajn. A co všechno to může být?

Večerní meditace

Představa, že musíte hodinu sedět v tureckém sedu už dávno neplatí. Stačí vám deset minut. Sedněte si nebo lehněte, jak je vám pohodlné a zavřete oči. Soustřeďte se na dech. Nádech – výdech. Ze začátku je přirozené, že vám lítají myšlenky, ale nechte je jen proběhnout, to znamená nevěnujte jim pozornost. Jen dech. Klidně si představte, že jste na nějakém klidném místě, les, pláž, dřevěný srub a tam odpočíváte. 

vana relax

Vana – svíčka – kniha

Napusťte si vanu, zapalte vonnou svíčku a začtěte se do knihy, žánr dle libosti. Dnes už se ví, jak vůně působí na naše smysly. Proti stresu jsou nejlepší růže, grep, heřmánek a eukalyptus. Soustřeďte se na knihu a relaxujte. Pokud vám změny nejdou hned, nezoufejte a nebuďte na sebe naštvaná. Všechno chce čas, tak k sobě buďte laskavá a odměňte se (třeba ten karamelový dortík od naproti z cukrárny) za každý dílčí krok.